Jamiyatning asosiy vazifasi mineral-xom ashyo bazasini toʻldirish maqsadida respublika hududlarida davlat va boshqa buyurtmachilarning geofizik ishlarga bo’lgan talablarini qondirishdan iborat.
Dala tadqiqotlari seysmik qidiruv ishlarining UCHU 2D va 3D, VSP, MTZ, ZSD-ZI, VES-VP va ChZ-VP elektr qidiruv ishlari, yuqori aniqlikdagi tortishish magnitli razvedkasining turli o'lchovli usullari bilan amalga oshiriladi. Dala ishlarida kuchli seysmik vibratorlar bilan portlovchi bo'lmagan qo'zg'alish va ko'p kanalli telemetriya tizimlarida ro'yxatdan o'tishning zamonaviy texnologiyalari qo'llaniladi.
Ishlab chiqarish va geofizik ishlar konlarni qidirish va ekspluatatsiya qilish paytida quduq qurilishining barcha bosqichlarida amalga oshiriladi va quyidagilarni o'z ichiga oladi:
- • simli va ochiq teshiklarni qayd qilish,
• qatlamlarni ochish va ajratish,
• favqulodda vaziyatlarni bartaraf etish ishlarini olib borish,
• quduqlarni geologik va texnik tadqiq qilish,
• burg'ulash paytida gazokarataj nazorat qilish.
Quduq tadiqiqotlarida, raqamli quduq asboblari to'plami kampiyuterlashtirilgan karataj stansiyalari ishlatiladi, bu burg’ quduqlarida kengaytirilgan murakkab geofizik tadqiqotlar bajarilishini ta’minlaydi.
Toshkent viloyati Qibray tumani Geofizik shaharchasida joylashgan aksiyadorlik jamiyati bazasida ekspeditsiyalarga xizmat ko'rsatadigan Jamiyatga bevosita bo'ysunadigan ixtisoslashgan partiyalar joylashgan:
• ishlab chiqarish geologik va uslubiy qayta ishlash partiyasi hamma geofizik axboratlarni qayta ishlaydi va olingan natijalarni tezkor taxlil qiladi. Tajriba-uslubiy ishlar olib boradi va ularning natijalarini amaliyotga tadbiq qiladi. Geofizika apparaturalarining ishlashi ustidan nazorat olib boradi. Uning tarkibida zamonaviy maxsus xisoblash markazi mavjud.
•Зaxiralarni hisoblash tajriba uslubiy partiyasi quduqlarda o’tkazilgan geofizika tadqiqotlari materiallarini talqin qiladi va tezkor hulosa beradi. Konlarning zaxiralarini hisoblash va Uzbekistan Respublikasi ZDQ va ZMQda zaxiralar hisobatini himoya qiladi, hamda geologiya-geofizika axboratlarni umumlashtirish boyicha tematik ishlar olib boradi.
Barcha ekspeditsiyalardagi geofizik uskunalarning texnik holatini va uning turli xil ta'mirlanishini nazorat qiluvchi o'quv-uslubiy markazga ega raqamli uskunalar partiyasi. Partiya Markaziy Osiyoda uskunalarni metrologik tekshirish va kalibrlashni amalga oshiradigan yagona Metrologiya markaziga ega:
• UCHU -2D va 3D seysmik qidiruv ishlari uchun;
• quduq asboblari va er usti uskunalari::
• vertikal seysmik profillar uchun;
• karataj usulining elektr, akustik, radioaktiv va boshqa usullari uchun.
Mutaxassislarni o'qitish
Oliy muhandislik instituti negizida faoliyat ko'rsatadigan o'quv-uslubiy markaz
Beruniy nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti pedagogikasi,
texnik taraqqiyotning tegishli yo'nalishlari bo'yicha geofizika mutaxassislarini malakasini oshirish va qayta tayyorlashni amalga oshiradi:
• dala va kon geofizikasining yangi texnologiyalari (qayd qilish tizimlari 3D seysma qidiruv, ko'p kanalli raqamli telemetrlar);
• kompyuterlarni karataj stantsiyalari va QGT operativ qayta ishlash tizimlari;
• mashinani qayta ishlash va geofizik ma'lumotlarini talqin qilishning rivojlangan tizimlari;
• seysmik qidiruv va quduqlarda perforatsiya-portlatish ishlarini olib borish paytida boshqarish va amalga oshirish.
Mashg'ulotlar Jamiyatning, Institutning yuqori malakali mutaxassislari va import qilinadigan uskunalarni etkazib beruvchilar - tashkilotlar xodimlari olib boradi.
O'quv kursini tugatgandan so'ng mutaxassislar uskunalar va jihozlarga texnik xizmat ko'rsatish, shuningdek tegishli ish va xizmat turlarini bajarish huquqiga sertifikat oladilar.
"O'zbekgeofizika" AJning ko’p yillar xizmat ko’rsatishi ishlatilayotgan asboblar va uskunalarning doimiy ravishda yuqori texnik darajasi va mutaxassislarning yuqori professionalligi bilan bog'liq.

Основная задача Общества состоит в удовлетворении потребности государства и прочих заказчиков в геофизических работах на территории Республики в целях восполнения минерально-сырьевой базы углеводородного сырья.
Полевые исследования проводятся прогрессивными методами сейсморазведки МОГТ 2Д и 3Д, ВСП, электроразведки МТЗ, ЗСД-ЗИ, ВЭЗ-ВП и ЧЗ-ВП. На полевых работах применяются современные технологии невзрывного возбуждения мощными сейсмовибраторами и регистрации многоканальными телеметрическими системами.
Промыслово-геофизические работы выполняются на всех стадиях строительства скважин при разведке и эксплуатации месторождений и включают:
- каротаж в открытом и закрытом стволе на кабеле,
- вскрытие и разобщение пластов,
- проведение аварийно-ликвидационных работ,
- геолого-технические исследования скважин,
- газокаротажный контроль во время бурения.
При исследованиях в скважинах применяют компьютеризированные каротажные станции с комплектом цифровых скважинных приборов, обеспечивающих выполнение расширенного комплекса геофизических исследований в скважинах.
На базе Акционерного Общества в поселке Геофизик Кибрайского района Ташкентской области размещаются специализированные Партии непосредственного подчинения оказывающие сервисные услуги:
- Производственная геолого-методическая партия обработки с геофизическим ВЦ, оснащенным современными аппаратно-программными комплексами Paradigm, обеспечивающими глубокую обработку и машинную интерпретацию данных полевой геофизики с высокой достоверностью, подтвержденной результатами бурения.
- Партия подсчета запасов, выполняющая лабораторное исследование петрофизических свойств керна, оперативную и количественную интерпретацию материалов ГИС с использованием АПК “Gintel”, «GeoOfficeSolver» и подсчет запасов углеводородного сырья.
Партия цифровой техники с учебно-методическим центром, осуществляющая мониторинг технического состояния геофизической аппаратуры во всех экспедициях и различные виды ее ремонта. В партии действует единственный в Средней Азии метрологический центр, проводящий метрологическую поверку и калибровку аппаратуры:
- для сейсморазведки МОГТ- 2Д и 3Д;
- скважинных приборов и наземной аппаратуры:
- для вертикального сейсмического профилирования;
- для электрического, акустического, радиоактивного и других методов каротажа.
ОБУЧЕНИЕ СПЕЦИАЛИСТОВ
Учебно-методический центр, действующий на базе Института Высшей инженерной педагогики Ташкентского государственного технического университета имени Беруний, осуществляет повышение квалификации и переподготовку специалистов геофизического профиля по актуальным направлениям технического прогресса:
- новые технологии полевой и промысловой геофизики (сейсморазведка 3Д, многоканальные цифровые телеметрические системы регистрации);
- компьютерные каротажные станции и оперативные системы обработки ГИС;
- углубленные системы машинной обработки и интерпретации геофизических данных;
- руководство и производство взрывными работами при сейсморазведке и прострелочно-взрывных работах в скважинах и другие.
Занятия проводят высококвалифицированные специалисты Общества, Института и сотрудники организаций – поставщиков импортного оборудования.
По окончанию курса обучения специалисты получают сертификат на право обслуживания аппаратуры и оборудования, а также на выполнение соответствующих видов работ и услуг.
Долголетие АО «Узбекгеофизика» обусловлено неизменно высоким техническим уровнем используемой аппаратуры и оборудования и высоким профессионализмом специалистов.