O'zbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha asosiy hujjatlar
1. “Korruptsiyaga qarshi kurashish toʼgʼrisida” Oʼzbekiston Respublikasi qonuni 03.01.2017 yildagi OʼRQ-419-son
2. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 27.05.2019 yildagi “Oʼzbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PF-5729-son Farmoni.
3. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 29.06.2020 yildagi “Oʼzbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini takomillashtirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi PF-6013-son Farmoni.
4. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 29 iyundagi “Oʼzbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi faoliyatini tashkil etish toʼgʼrisida”gi PQ-4761-son qarori
5. Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 31 dekabrdagi “Korrupsiyaga oid huquqbuzarlik haqida xabar bergan yoki korruptsiyaga qarshi kurashishga boshqa tarzda koʼmaklashgan shaxslarni ragʼbatlantirish tartibi toʼgʼrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” 829-son qarori.
6. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 6 iyuldagi “Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda boʼlish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korruptsiyaviy omillarni keskin kamaytirish va bunda jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida»gi
PF-6257-son farmoni
7. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Korrupsiyaga qarshi kurashish faoliyatini samarali tashkil etishga doir qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi 06.07.2021 yilgi PQ-5177 son
8. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʼzbekiston Respublikasi korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi faoliyatini yanada takomillashtirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi 07.12.2021 yildagi PQ-34-son
9. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 12.01.2022 yilgi PQ-81 son
10. Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining "Davlat boshqaruvi sohasida korrupsiyaviy xavf-xatarlarni bartaraf etish mexanizmlarini takomillashtirish va ushbu sohada jamoatchilik ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi 11.05.2022 yildagi PQ-240-son
11 Oʼzbekiston Respublikasining “Birlashgan Millatlar Tashkilotining Korrupsiyaga Qarshi Konventsiyasiga Oʼzbekiston Respublikasining qoʼshilishi toʼgʼrisida”gi Qonuni 07.07.2008 yildagi OʼRQ-158-son (Nyu-York, 2003 yil 31 oktabr)

1. Закон Республики Узбекистан от 03.01.2017 г. № ЗРУ-419 «О Противодействии Коррупции»
2. Постановление Президента Республики Узбекистан от 02.02.2017г. №ПП-2752 “О мерах по реализации положений закона Республики Узбекистан “О противодействии коррупции”.
3. Указ Президента Республики Узбекистан от 27 мая 2019 года № УП-5729 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан".
4. Указ Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года № УП-6013 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан».
5. Постановление Президента Республики Узбекистан от 29.06.2020г. №ПП-4761 “Об организации деятельности агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан”.
6. Постановление Кабинета Министров от 31 декабря 2020 года № 829 “Об утверждении положения о порядке награждения лиц, сообщивших о коррупционных правонарушениях или оказавших иным образом содействие в борьбе с коррупцией”.
6. Указ Президента Республики Узбекистан, от 06.07.2021 г. № УП-6257 “О мерах по созданию среды нетерпимого отношения к коррупции, кардинальному сокращению коррупционных факторов в государственном и общественном управлении, а также широкому вовлечению общественности в этот процесс”.
7. Постановление Президента Республики Узбекистан, от 06.07.2021 г. № ПП-5177 «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности по противодействию коррупции».
8. Постановление Президента Республики Узбекистан, от 07.12.2021 г. № ПП-34 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан».
9. Постановление Президента Республики Узбекистан, от 12.01.2022 г. № ПП-81 «О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции».
10. Постановление Президента Республики Узбекистан, от 11.05.2022 г. № ПП-240 «О мерах по совершенствованию механизмов устранения коррупционных рисков в области государственного управления и расширению участия общественности в данной сфере».
11. Закон Республики Узбекистан от 07.07.2008 г. № ЗРУ-158 “О присоединении Республики Узбекистан к Конвенции Организации Объединенных Наций против коррупции” (Нью-Йорк, 31 Октября 2003 года).