"O‘zbekgeofizika" AJning dala ishlaridagi xalqaro tajribasi
"O‘zbekgeofizika" AJ Rossiyaning "OOO Udmurtneftegeofizika" kompaniyasi bilan hamkorlik doirasida Udmurtiya Respublikasidagi (Rossiya Federatsiyasi) Zakamsk litsenziya uchastkasida UCHN-3D usuli bilan seysmorazvedka ishlarini muvaffaqiyatli amalga oshirdi.
Uch oy davomida jamiyat xodimlari belgilangan vazifalarni samarali bajardilar hamda yuqori darajadagi professionallikni namoyon etdilar. Umumiy maydoni 160 kv.km bo‘lgan ishlar portlov usulida to‘lqinlarni qo‘zg‘atish orqali amalga oshirildi, bunda ixcham burg‘ulash qurilmasi qo‘llanildi. Nominal kuzatuv karalligi 81 bo‘lib, 3240 ta faol kanal joylashuvi ishlatildi. Ishlar sifatli va o‘z vaqtida bajarildi, tomonlar erishilgan natijalardan mamnunlik bildirdilar.
Bu Rossiya hududida Rossiya kompaniyasi bilan amalga oshirilgan ikkinchi qo‘shma loyihadir. Bundan tashqari, hozirda "O‘zbekgeofizika" AJ tomonidan Qirg‘iziston Respublikasi hududidagi Janubiy Karagunday maydonida " Qirg‘izgeofizika" OAJ kompaniyasi uchun UCHN-2D seysmorazvedka ishlariga supervayzing xizmatlari ko‘rsatilmoqda.
Bunday xalqaro loyihalarning amalga oshirilishi geofizika sohasida professional hamkorlikning rivojlanishiga xizmat qiladi. "O‘zbekgeofizika" AJ ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va geofizik tadqiqotlar samaradorligini oshirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarda ishtirok etish orqali xalqaro faoliyatini kengaytirishga intilishni davom ettiradi.

Международный опыт полевых работ АО «Узбекгеофизика»
В рамках сотрудничества с российской компанией ООО «Удмуртнефтегеофизика» АО «Узбекгеофизика» успешно реализовало совместный проект по проведению сейсморазведочных работ методом МОГТ-3Д на Закамском лицензионном участке в Удмуртской Республике (Российская Федерация).
В течение трёх месяцев сотрудники общества эффективно справлялись с поставленными задачами, продемонстрировав высокий уровень профессионализма. Работы общим объёмом 160 кв км осуществлялись взрывным способ возбуждения упругих колебаний с использованием малогабаритной буровой установки, номинальная кратность наблюдений с использованием 3240 каналов в активной расстановке составила 81. Работы были выполнены качественно и в срок, стороны выразили удовлетворение достигнутыми результатами.
Это уже второй совместный проект с российской компанией на территории Российской Федерации. Кроме того, в настоящее время АО «Узбекгеофизика» осуществляет услуги по супервайзингу сейсморазведочных работ МОГТ-2Д на площади Южный Карагундай на территории Кыргызской Республики для компании ОАО «Кыргызгеофизика».
Реализация подобных международных проектов способствует развитию профессионального сотрудничества в сфере геофизики. АО «Узбекгеофизика» продолжит прилагать усилия для расширения международной деятельности и участия в совместных проектах, направленных на внедрение передовых технологий и повышение эффективности геофизических исследований.