“O‘zbekgeofizika” AJ Orolbo‘yida sakso‘vul ekish aksiyasini o‘tkazdi
Orolbo‘yi mintaqasida ekologik barqarorlikni ta’minlash, tuproq va havo eroziyasini kamaytirish maqsadida “O‘zbekgeofizika” AJ navbatdagi ekologik tadbirni amalga oshirdi.
Tashkilot xodimlari tashabbusi bilan Moynoq tumanidagi Orol dengizining qurigan tubida 17 500 dona sakso‘vul ko‘chatlari ekilib, mintaqaning ekologik holatini yaxshilashga qo‘shimcha hissasi qo‘shildi.
Sakso‘vul — cho‘l hududlarining tabiiy muhofazasida muhim o‘simlik bo‘lib, shamol eroziyasini kamaytirish, tuproqni mustahkamlash va havodagi chang tarkibini pasaytirishda katta ahamiyatga ega. Shu bois, “O‘zbekgeofizika” jamoasi ushbu amaliyotni yil sayin izchil davom ettirib kelmoqda.
Ekologik tadbirda ishtirok etgan mutaxassislar va xodimlar bunday tashabbuslar kelajak avlod uchun sog‘lom va barqaror atrof-muhit yaratishga xizmat qilishini ta’kidlashdi.
“O‘zbekgeofizika” AJ ekologik mas’uliyat, tabiatni a’vaylash va mintaqaning barqaror rivojlanishiga qaratilgan loyihalarni kelgusida ham davom ettirishni rejalashtirmoqda.

АО «Узбекгеофизика» провело акцию по посадке саксаула в Приаралье.
В целях обеспечения экологической устойчивости Приаральского региона, снижения почвенной и ветровой эрозии АО «Узбекгеофизика» реализовало очередное экологическое мероприятие.
По инициативе сотрудников организации на высохшем дне Аральского моря в Муйнакском районе было высажено 17 500 саженцев саксаула, что внесло дополнительный вклад в улучшение экологического состояния региона.
Саксаул является важным растением для природной защиты пустынных территорий, поскольку способствует снижению ветровой эрозии, укреплению почвы и уменьшению содержания пыли в воздухе. В связи с этим коллектив АО «Узбекгеофизика» последовательно продолжает данную практику из года в год.
Специалисты и сотрудники, принявшие участие в экологическом мероприятии, отметили, что подобные инициативы служат созданию здоровой и устойчивой окружающей среды для будущих поколений.
АО «Узбекгеофизика» планирует и в дальнейшем реализовывать проекты, направленные на экологическую ответственность, бережное отношение к природе и устойчивое развитие региона.