“Oʻzbekgeofizika” AJda samaradorlikni oshirishga qaratilgan muhim qadamlar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat korxonalarida tannarxni kamaytirish va samaradorlikni oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 59-son farmoyishi ijrosini taʼminlash doirasida “Oʻzbekgeofizika” AJ faoliyatida samaradorlikni oshirishga qaratilgan qator muhim ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, jamiyatda 2026-yilda mahsulot tannarxini kamaytirish va mehnat unumdorligini oshirish boʻyicha chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqildi. Unda raqamlashtirish, resurslardan oqilona foydalanish hamda kadrlar bilan ishlash ustuvor yoʻnalishlar sifatida belgilangan.
Shuningdek, yangi dala mavsumi arafasida “Oʻzbekgeofizika” AJda seysmik qidiruv loyihalari rahbarlari uchun maxsus oʻquv-treninglar tashkil etildi. Mazkur treninglar loyihalarni samarali boshqarish, seysmik qidiruv ishlarining aniqligi va natijadorligini oshirish, xarajatlarni qisqartirish hamda ish jarayonlarini optimallashtirishga qaratilgan.

Важные шаги по повышению эффективности в АО «Узбекгеофизика»
В рамках обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан №59 «О мерах по снижению себестоимости и повышению эффективности деятельности государственных предприятий» в АО «Узбекгеофизика» реализуется ряд важных мероприятий, направленных на повышение эффективности деятельности общества.
В частности, разработана программа мер по снижению себестоимости продукции и повышению производительности труда в 2026 году. В ней в качестве приоритетных направлений определены цифровизация, рациональное использование ресурсов, а также работа с кадрами.
Кроме того, в преддверии нового полевого сезона в АО «Узбекгеофизика» были организованы специальные учебно-тренинговые занятия для руководителей проектов сейсморазведки.
Данные тренинги направлены на эффективное управление проектами, повышение качества и результативности сейсморазведочных работ, сокращение затрат и оптимизацию производственных процессов.