“O‘zbekgeofizika” AJ 2024-yil uchun tayyorlangan ilk Barqaror rivojlanish hisoboti
“O‘zbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyati tomonidan tayyorlangan 2024-yil uchun Barqaror rivojlanish bo‘yicha ilk hisobot keng jamoatchilik e’tiboriga havola etilmoqda. Ushbu hujjat jamiyatning ekologik, ijtimoiy va boshqaruv (ESG) sohalarida olib borgan faoliyatini xalqaro standartlar asosida aks ettiradi.
Hisobot Global Reporting Initiative (GRI) xalqaro standartlariga muvofiq ishlab chiqilgan bo‘lib, Jamiyatning oshkoralik, javobgarlik va barqarorlikka sodiqligini ifodalaydi.
Hisobot tayyorlanishida asosiy normativ-huquqiy tayanch hujjatlardan biri — O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 21.02.2024 yildagi PF-37-sonli Farmoning 23-bandi bo‘lib, unda davlat ishtirokidagi korxonalarda barqaror rivojlanish va ESG tamoyillarini joriy etish talabi belgilangan.
Mazkur vazifani amalda samarali bajarish maqsadida, “O‘zbekgeofizika” AJ “katta to‘rtlik”ka kiruvchi “KPMG Audit” MCHJ bilan hamkorlikda quyidagi ishlarni amalga oshirdi:
• Jamiyatning ESG sohasidagi hozirgi holatini baholovchi diagnostikasi o‘tkazildi;
• ESG strategiyasi va yo‘l xaritasi ishlab chiqildi;
• Hisobot tayyorlash jarayonida xalqaro yondashuvlar integratsiya qilindi.
2024-yilda Aksiyadorlik jamiyati o‘z faoliyatining barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) bilan uyg‘unlik darajasini tahlil qilgan holda, o‘zining strategik yo‘nalishlariga mos ravishda quyidagi besh ustuvor maqsadni belgiladi:
• BRM 3 – Sog‘liqni saqlash va farovonlik;
• BRM 5 – Gender tengligi;
• BRM 7 – Arzon va toza energiya;
• BRM 8 – Munosib mehnat va iqtisodiy o‘sish;
• BRM 10 – Tengsizlikni qisqartirish.
Atrof-muhit muhofazasi doirasida chiqindilarni kamaytirish, ekologik xatarlarni baholash va resurslardan samarali foydalanish bo‘yicha Aksiyadorlik jamiyatida tizimli ishlar olib borilmoqda. Xususan, 2024-yilda chiqindilarni qayta ishlash ko‘rsatkichi 18% ga oshirildi.
Jamiyat ichki siyosatda gender tengligini mustahkamlashga doimiy e’tibor qaratmoqda. 2024-yil yakunlariga ko‘ra, ayollar ulushi 26% ga yetdi, Geologiya-qidiruv ishlarining o‘ziga xos xususiyati erkaklar mehnati bilan bog‘liqligini hisobga olganda, bu yaxshi natijadir.
Hisobotda ESG va ijtimoiy mas’uliyat (CSR) bo‘yicha faoliyat S&P Global Ratings va MSCI ESG Rating mezonlariga muvofiqlik nuqtai nazaridan tahlil qilindi. Jamiyat ESG reytingini olish maqsadida bir qator chora tadbirlar belgilandi hamda zaif tomonlarni bartaraf etish bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqdi.

AO«O‘zbekgeofizika» представляет первый Отчёт по устойчивому развитию за 2024 год.
Документ адресован широкой общественности и отражает деятельность Общества в экологической, социальной и управленческой (ESG) сферах в соответствии с международными стандартами.
Отчёт подготовлен на основе стандартов Global Reporting Initiative (GRI) и демонстрирует приверженность Общества принципам прозрачности, ответственности и устойчивого развития.
Правовой основой для подготовки отчёта стал пункт 23 Указа Президента Республики Узбекистан № PF-37 от 21 февраля 2024 года, в котором установлено обязательное внедрение принципов устойчивого развития и ESG в организациях с государственным участием.
В рамках реализации данной задачи АО «O‘zbekgeofizika» в сотрудничестве с ООО «КПМГ Аудит» (входит в состав международной "Большой четвёрки") осуществило ряд последовательных шагов:
• Проведена диагностика текущего состояния Общества в области ESG;
• Разработаны ESG-стратегия и дорожная карта её реализации;
• В процесс подготовки отчёта интегрированы международные подходы и лучшие практики.
По результатам анализа соответствия деятельности Целям устойчивого развития (ЦУР), в 2024 году Общество определило пять приоритетных направлений, соответствующих своей стратегической повестке:
• ЦУР 3 – Здоровье и благополучие;
• ЦУР 5 – Гендерное равенство;
• ЦУР 7 – Доступная и чистая энергия;
• ЦУР 8 – Достойный труд и экономический рост;
• ЦУР 10 – Сокращение неравенства.
В рамках экологической повестки ведётся системная работа по сокращению объёмов отходов, оценке экологических рисков и рациональному использованию ресурсов. В частности, в 2024 году показатель переработки отходов увеличился на 18%.
Одним из приоритетов внутренней политики Общества остаётся обеспечение гендерного равенства. По итогам 2024 года доля женщин в общей численности персонала достигла 26%. Учитывая специфику геологоразведочных работ, традиционно связанных с преобладанием мужского труда, данный результат является положительным.
В отчёте также дана оценка деятельности АО «O‘zbekgeofizika» в сфере ESG и корпоративной социальной ответственности (CSR) с точки зрения соответствия требованиям международных рейтинговых агентств — S&P Global Ratings и MSCI ESG Rating.
С целью повышения прозрачности и получения ESG-рейтинга разработан план мероприятий и сформулированы рекомендации по устранению выявленных недостатков.