O’zbekiston Respublikasida yangi uglevodorod konlari
Ustyurt mintaqasida «O‘zbekgeofizika» AJ mutaxassislari tomonidan olib borilgan geologik-qidiruv ishlari natijasida yangi gazkondensat koni – Muynoq aniqlandi. Ishlar Uglevodorod xomashyosi mineral-xomashyo bazasini qayta tiklash va rivojlantirish bo‘yicha Davlat dasturi doirasida amalga oshirildi.
Muynoq strukturasi chuqur burg‘ilashga tayyorlanishi «Qоraqalpoq s/p №3D» loyihasi asosida bajarilgan zamonaviy 3D seysmik tadqiqotlari orqali mumkin bo‘ldi. Suratga olish ishlari Inova G3i uskunasi yordamida bajarildi, ma’lumotlarni qayta ishlash va talqin qilish jarayoni esa "Paradigm" apparat-dasturiy majmuasida olib borildi.
«O‘zbekgeofizika» AJ mutaxassislari tomonidan tuzilgan geologik pasportga ko‘ra, istiqbolli obyektning maydoni 7,6 kvadrat kilometrni tashkil etadi. Kollectorlarning yotish chuqurligi 4700 metrdan 5280 metrgacha bo‘lib, asosiy zaxiralar uglevodorodlarni izlashda yuqori istiqbolli hisoblangan quyi yura davri yotqiziqlariga to‘g‘ri keladi.
Birinchi quduqdan sanoat miqyosidagi tabiiy gaz oqimi olgach, «O‘zbekgeofizika» AJ mutaxassislari "Neft va gaz konlari geologiyasi hamda qidiruvi instituti" DM mutaxassislari bilan birgalikda keyingi qidiruv quduqlari joylashuviga ilmiy asoslangan tavsiyalar ishlab chiqdi.
Muynoq konining ochilishi muvaffaqiyatli geologik-qidiruv loyihalari seriyasining bir qismi bo‘ldi. Faqatgina 2025 yilning o‘zida, «O‘zbekgeofizika» AJ olib borgan tadqiqotlar natijasida Buxoro-Xiva mintaqasida yana uchta gazkondensat koni – Yangi Chuqurkul (Qoradaryo s/p №2D loyihasi), Chulnuri (Hazarbog' s/p №2D loyihasi) va Zafarobod (Zafarobod s/p №2D loyihasi) aniqlandi.
Ushbu kashfiyotlar mamlakatning mineral-xomashyo bazasini sezilarli darajada mustahkamlaydi va uglevodorod qazib chiqarishni yanada oshirish uchun mustahkam zamin yaratadi. Bu yutuqlar O‘zbekiston Respublikasi Konchilik sanoati va geologiya vazirligi tarkibida faoliyat yuritayotgan «O‘zbekgeofizika» AJning tizimli va professional mehnati samarasi bo‘ldi.
Ayni paytda “O‘zbekgeofizika” AJ tomonidan 8000 metrgacha bo‘lgan chuqurlikdagi istiqbolli obyektlarni aniqlash maqsadida geologiya-qidiruv ishlari davom ettirilmoqda.

Новые месторождения углеводородов в Республике Узбекистан.
В Устюртском регионе в результате геологоразведочных работ, проведённых специалистами АО «Узбекгеофизика», открыто новое газоконденсатное месторождение Муйнак. Работы велись в рамках Государственной программы воспроизводства и развития минерально-сырьевой базы углеводородного сырья.
Подготовка структуры Муйнак к глубокому бурению стала возможной благодаря современным сейсморазведочным исследованиям 3D в рамках проекта «Каракалпакской с/п №3Д». Съёмка была выполнена с применением оборудования Inova G3i, а обработка и интерпретация данных проведена на аппаратно-программном комплексе Paradigm.
Согласно геологическому паспорту структуры, подготовленному специалистами АО «Узбекгеофизика», площадь перспективного объекта составляет 7,6 кв. км. Глубина залегания коллекторов варьируется от 4700 до 5280 метров, а основные залежи приурочены к отложениям нижнеюрского возраста, которые считаются высокоперспективными для поиска углеводородов.
После получения промышленного притока природного газа с первой скважины, специалистами АО «Узбекгеофизика» совместно со специалистами ГП "Институт геологии и разведки нефтяных и газовых месторождений" даны научно обоснованные рекомендации по местам заложения последующих поисковых скважин.
Открытие месторождения Муйнак стало частью серии успешных геологоразведочных проектов. Только в 2025 году, по результатам исследований АО «Узбекгеофизика», в Бухаро-Хивинском регионе были открыты ещё три газоконденсатных месторождения: Янги Чукуркуль (проект «Карадаринской с/п 2Д»), Чулнури (проект «Хазарбагской с/п 2Д») и Зафарабод (проект «Зафарабодской с/п 2Д»).
Эти открытия существенно укрепляют минерально-сырьевую базу страны и создают предпосылки для дальнейшего роста добычи углеводородов. Достижения стали возможны благодаря системной и профессиональной работе АО «Узбекгеофизика», входящего в состав Министерства горнорудной промышленности и геологии Республики Узбекистан.
В настоящее время АО «Узбекгеофизика» продолжает геологоразведочные работы с целью обнаружения перспективных объектов на глубинах до 8000 метров.