“Oʻzbekgeofizika” AJda geotermal energiyadan foydalanish boʻyicha yangi loyiha yoʻlga qoʻyildi
"Oʻzbekgeofizika" AJda yangi yoʻnalish boʻlgan chuqur quduqlardagi yer osti suvlarining geotermal energiyasidan foydalanish boʻyicha pilot loyihaning texnik iqtisodiy asoslarini tayyorlash boshlangan.
2025-yil 15-oktyabr kuni «Fargʻona geofizika ekspeditsiyasi« filialida respublikamizda salohiyati yuqori boʻlgan mazkur yoʻnalishda mavjud imkoniyatlar va bajariladigan ishlar yuzasidan joylarga chiqqan holda muhokama oʻtkazildi.
Muhokamada "Oʻzbekiston tiklanish va taraqqiyot jamg’armasi", "Energiya samaradorlik milliy agentligi", Vengriyaning “Geomax” kompaniyasi, "Teploenergoproyekt" AJ, "Oʻzbekgidrogeologiya" DM, "Gidrogeologiya va injenerlik geologiyasi instituti” DM hamda Qoʻqon shahri hokimligi masʼullari ishtirok etdi.

В АО «Узбекгеофизика» запущен новый проект по использованию геотермальной энергии.
В АО «Узбекгеофизика» начата подготовка технико-экономического обоснования пилотного проекта по использованию геотермальной энергии подземных вод из глубоких скважин — нового направления деятельности общества.
15 октября 2025 года на базе филиала «Ферганская геофизическая экспедиция» состоялось выездное обсуждение, посвящённое имеющимся возможностям и предстоящим работам в данном перспективном направлении.
В обсуждении приняли участие представители «Фонда возрождения и развития Узбекистана», «Национального агентства по энергоэффективности», венгерской компании **“Geomax”**, АО «Теплоэнергопроект», ГП «Узбекгидрогеология», ГП «Институт гидрогеологии и инженерной геологии», а также администрации города Коканда.
В ходе встречи были обсуждены планы и направления работ как на ближайшую перспективу, так и на долгосрочный период.