Ustyurtda yangi gaz oqimi aniqlandi
2026-yil 10-yanvar kuni quduq quyi yura qatlamlarida 5265 metr chuqurlikkacha burg‘ilandi. 5265–5061 metr chuqurlik oralig‘ida tabiiy gaz uyumlari aniqlandi.
11-yanvar kuni “Oʻzbekneftgaz” AJ raisining oʻrinbosarlari R. Sherov, N. Muxutdinov, geologiya-qidiruv departamenti boshligʻi Z. Safarov, “Eriell” OSME DMCC bosh geologi J. Puxarbayev, “Oʻzbekgeofizika” AJ “UGE” filiali direktori va geologiya boʻyicha oʻrinbosari G. Ulpetov, N. Saburov, shuningdek “Ustyurtgaz” GQCHB bosh geologi B. Qdirov ishtirokida tezkor muhokama oʻtkazildi.
Uchrashuv davomida quyi yura qatlamlarining geologik tuzilishini chuqur oʻrganish hamda aniqlangan gaz uyumlarining tarqalish chegaralarini belgilash maqsadida ushbu maydonda 3 va 4-sonli izlov-qidiruv quduqlarini joylashtirish masalalari koʻrib chiqilib, muvofiq joylar tanlandi.
Shu bilan birga, “Oʻzbekneftgaz” AJning rejadagi geologiya va geofizika ishlari boʻyicha istiqbolli rejalar ham muhokama qilindi.
Ustyurtdagi ushbu natijalar mamlakat gaz zaxiralarini kengaytirish yoʻlidagi navbatdagi muhim qadamdir

В Устюртском регионе выявлен новый промышленный приток газа
В результате геолого-разведочных работ, проводимых в Устюртском регионе, на поисковой скважине №2 Шагирлик (нижняя юра), расположенной вблизи месторождения «Муйнак», получен промышленный приток природного газа.
10 января 2026 года скважина была пробурена до глубины 5265 метров по нижнеюрским отложениям. В интервале глубин 5265–5061 метров выявлены залежи природного газа.
11 января состоялось оперативное совещание с участием заместителей председателя правления АО «Узбекнефтегаз» Р. Шерова и Н. Мухутдинова, начальника департамента геолого-разведочных работ З. Сафарова, главного геолога компании «Eriell» OSME DMCC Ж. Пухарбаева, директора филиала «УГЭ» АО «Узбекгеофизика» и его заместителей по геологии Г. Улпетова и Н. Сабурова, а также главного геолога ГП «Устюртгаз» Б. Кдырова.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы углубленного изучения геологического строения нижнеюрских отложений и определения границ распространения выявленных газовых залежей. В этой связи были выбраны оптимальные площадки для размещения поисково-разведочных скважин №3 и №4.
Кроме того, были обсуждены перспективные планы АО «Узбекнефтегаз» по проведению геолого-геофизических работ.
Достигнутые в Устюртском регионе результаты являются очередным важным шагом на пути расширения газовых запасов страны.